Pracownia Artist in Bloom zaprasza na piątą odsłonę projektu Klasy - serii kompaktowych zajęć w sieci dedykowanych artystom, kreatywnym profesjonalistom i ich największym wyzwaniom w pracy twórczej. 

Strategia - jedno z tych słów, od których twórcy uciekają. Twarde, biznesowe, dalekie od powabu procesu twórczego. Piątym odcinkiem Klas chcemy nieco zmienić mapę skojarzeń. 

Świadome korzystanie ze strategicznego myślenia w obszarze własnej twórczości postrzegamy jako radykalny gest stanięcia po swojej stronie (self-advocacy). To wyraz zaufania do siebie i swojej artystycznej wypowiedzi.

Na zajęciach w sieci 29 czerwca pokażemy, że dla Waszych projektów artystycznych i kreatywnych marek praca nad strategią może być wehikułem przecierającym szlaki do odbiorców, nowych możliwości oraz rozwoju twórczego i zawodowego.


Zajęcia w sieci Strategia odbędą się 29 czerwca o godz. 18:00.
Klasy są bezpłatne. Obowiązują zapisy. 


Strategia. Lista obecności.

Strategia. Plan zajęć

Strategia. Definicje

Pojęcie strategii narodziło się w sztuce wojennej. Znali ją świetnie wojskowi stratedzy planujący ruchy wojsk, aby wygrywać bitwy. Dziś strategia jest kluczowym słowem biznesu, regulującym wiele działań i pomysłów na wielkie sukcesy. Ale czy jedynie? Instytucje kultury i NGOsy też mają strategie. Wydawnictwa, wytwórnie płytowe czy agencje fotograficzne również.

Gdzie w tym wszystkim jest artysta, sztuka, proces twórczy? W samym sercu. Okaże się, że masz ze strategią o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby Ci się wydawać. W tej części zajęć oswoisz temat myślenia strategicznego i poczujesz się jak w domu. Zobaczysz, że strategia bywa fascynująca, a jej obecność w sektorze kultury jest powszechna. 

Strategiczne narzędzia i procesy.

Tradycyjnie już, centralnym punktem zajęć będą kluczowe teorie, narzędzia i procesy, które służą do tworzenia, realizacji i ewaluacji strategii. Na wszystkich Klasach uczestnicy dostają specjalnie zaprojektowane narzędzie, które omawiamy na zajęciach i z którym mogą pracować samodzielnie. Tak będzie i tym razem. 

Otrzymasz strukturę ćwiczeniową w prostym formacie z podstawowym zestawem strategicznych kroków do późniejszej modyfikacji na własne potrzeby w różnych kontekstach sektora kultury. Ćwiczenie otrzymasz w PDF w dzień zajęć. 

Who is what. Połącz kropki, nie myl pojęć.

Strategia to szeroko pojęty plan osiągnięcia celu. Ważne są w niej wizja, pomysłowe działania, mierzalne kryteria realizacji, społeczny wgląd, intuicja rynkowa, analiza ryzyka i zasobów. Pomożemy Ci połączyć kropki - zrozumiesz wszystkie kluczowe elementy strategii i połączenia między nimi. A co najważniejsze, odkryjesz, że strategia nie działa bez oglądu na twórczą wrażliwość, nieposkromioną wyobraźnię, humanistyczne wartości i intuicję. 

Strategie w praktyce. Case studies. 

Poznasz kilka typów strategii. Zobaczysz, jak wygląda strategiczne podejście do własnej kariery i odważne sięganie po swoje marzenia w świecie fotografii. Pod lupę weźmiemy także eksport muzyki - przeanalizujesz, jak wygląda budowanie długofalowego planu rozwoju artysty za granicą. Porównamy te przykłady z powszechnym pojęciem strategii jako praktyki artystycznej. Sprawdzimy, gdzie są punkty wspólne i co łączy te różne przykłady. Dzięki tej części Klas zobaczysz, jak teoria i narzędzia osadzają się w rzeczywistości i jakie przynoszą efekty. Dużo inspiracji, anegdot i know how. 

Czułe punkty. Strategia długodystansowca. 

Strategie realizacji twórczych pomysłów i zawodowych marzeń, aby być skutecznymi, potrzebują najczęściej dłuższej perspektywy czasu. Jak radzić sobie na długich dystansach? Pokażemy Ci, jak przy wszystkich wspomnianych praktykach dbać o zdrową odporność psychiczną, rozwijać wzmacniającą autorefleksję i autoewaluację oraz jak budować odżywczą higienę mentalną, która pomoże nie paść przy pierwszym zakręcie strategicznych wiraży.

Strategia. Lista obecności.

Klasy. Zajęcia w sieci

UWAGA! Ważne informacje techniczne.

ZAJĘCIA

Zajęcia w sieci mają prostą formułę warsztatu on-line.

Każde zajęcia w sieci to:
- dynamiczny wykład
- wizualna prezentacja - wiedza, narzędzia, case study
- materiały z ćwiczeniami do ściągnięcia w PDF
- Q&A + dyskusja z uczestnikami (interakcja odbywa się poprzez czat)

Czas trwania: 2h.

ZAPISY

Na zajęcia Strategia zapisujesz się na tej stronie. Zapisy trwają do 29.06 do końca zajęć.

Zaraz po zapisie otrzymasz mail z potwierdzeniem oraz linkiem do platformy, na której odbędą się zajęcia w sieci. 

Jeżeli taka wiadomość nie przyjdzie na Twoją skrzynkę, napisz na hello@artistinbloom.eu.

Przed zajęciami, w piątek oraz w dzień zajęć (w poniedziałek). wyślemy Ci przypomnienie o zbliżającym się spotkaniu,

O 18:00 logujesz się i zaczynamy!

ANONIMOWOŚĆ

Interakcja na zajęciach odbywa się poprzez czat.

Logując się na zajęcia, podajesz swoje imię. Możesz pozostać całkowicie anonimowy/wa. Podczas zajęć nie widać Ciebie i nie słychać, wyświetla się jedynie podane przez Ciebie imię.

Bezpieczna i komfortowa przestrzeń na zajęciach jest dla nas sprawą fundamentalną.

WIDEO PO ZAJĘCIACH

Jeżeli z jakichś powodów nie uda Ci się być na zajęciach, dostaniesz dostęp do nagrania, które wyślemy dzień po spotkaniu. 

Nagranie mailowo otrzymają osoby, które zapisały się na zajęcia.

Wideo będzie dostępne do 5 lipca (niedziela) włącznie. 

Prowadzenie zajęć

Magda Chołyst. Od ponad 10 lat wspiera artystów w przekładaniu odważnych pomysłów na konkretne projekty, cele i strategie działania.

Założycielka pracowni Artist in Bloom. Pracuje m.in. z muzykami, fotografami, projektantami. Certyfikowany coach Ericsson International. Edukatorka i projektantka procesów w innowacyjnym nurcie duńskiej szkoły Kaos Pilots. Wykładowczyni na kierunkach artystycznych i badaczka najważniejszych kompetencji w branżach kreatywnych. Ex-filmoznawczyni po poznańskim UAM i paryskiej Sorbonie. Wybrana przez międzynarodowe środowisko branży muzycznej do tegorocznej edycji programu Keychange, wspierającego „leaderki przyszłości”. W ramach działań Artist in Bloom współpracuje z indywidualnymi artystami, uczelniami oraz instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Dowiedz się więcej. 

Paczka z Klasy. Kto za tym stoi?

Ania Ważna

Członkini zespołu Artist in Bloom zajmująca wiele mówiące stanowisko Important Person. W Klasach jest managerką projektu trzymającą w ryzach deadline’y i timeline’y. Jako tech-McGyver, wyciąga uczestników ze wszystkich technologicznych opresji i wspiera komfortowy udział w zajęciach on-line.

Joanna Hała

Kreatywna adminka rozwijającej się społeczności Klasowiczów. Klasy w Grupie to przestrzeń na Facebooku,  gdzie uczestnicy zajęć mogą kontynuować wymianę doświadczeń i korzystać z dodatkowych materiałów merytorycznych. Jeśli zajęciach w sieci Ci służą, wpadaj do Grupy, mamy tam jeszcze więcej dobra. 

Michał Dąbrowski

Autor identyfikacji wizualnej. Jako projektant i antropolog kultury, tworzy   słowno-obrazowe gry w ramach tematów podejmowanych na Klasach. Na co dzień współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz ważnymi inicjatywami z sektora kultury. Koniecznie zobacz prace Michała

Strategia. Lista obecności.

Nie przegap żadnej z Klas.

Co dwa tygodnie wysyłamy tzw. Mindsettery, czyli żółte listy Artist in Bloom. Opowiadamy o najlepszych strategiach myślenia w branżach kreatywnych. Zapisując się na listę czytelników będziesz na bieżąco z kolejnymi zajęciami. Dołącz tutaj

Co to są Klasy?

Klasy to cykliczny projekt edukacyjny pracowni Artist in Bloom. Wybraliśmy 12 tematów skupionych wokół największych wyzwań współczesnej pracy twórczej. Nasz repertuar jest wynikiem wieloletniej pracy z artystami w Polsce i za granicą oraz ankiety, którą sukcesywnie prowadziliśmy w 2019. 

Klasy są kompaktowe, wirtualne i for free. Wszystkie klasy odbywają się w formacie krótkich, dynamicznych warsztatów on-line. My je nazywamy zajęciami w sieci. Spotykamy się raz w miesiącu. Opowiadamy o ciekawych teoriach, narzędziach i codziennej praktyce. Spotkania trwają 1,5h.

Klasy dopełniają szkolne i branżowe syllabusy. Twórcze ID, storytelling, zarządzanie projektem, strategie rozwoju kariery, art-life balance, psychologia twórczości czy komunikacją w zespole. Praktyczne umiejętności, codzienne nawyki i perspektywa rynku to wciąż brakujące obszary na uczelniach artystycznych i w dyskusjach branżowych. Klasy pełnią rolę fakultetów, uzupełniających luki wiedzowe i kompetencyjne.

Klasy mają pomagać i wspierać. Od lat szukamy rozwiązań, dzięki którym artyści mogą łączyć potrzebę wewnętrznego spełnienia z przemyślanym rozwojem na rynku. Wierzymy, że wrażliwość i strategiczne myślenie mogą tworzyć harmonijną kompozycję. Tak jak rozmach i realizm, twórcza odwaga z zarządzaniem. Dlatego działamy interdyscplinarnie i miksujemy wiedzę z różnych obszarów, uwielbiamy intersekcje i to, co „pomiędzy”.

Klasy otwarte są dla wszystkich. Szukamy tego, co wspólne dla różnych branż. Wbrew pozorom, muzyka popularna, sztuka współczesna czy świat filmu mają wiele wspólnego. Szperamy w ciekawych case study, żonglujemy kontekstami, tłumaczymy różne języki twórczej wypowiedzi. Klasy projektujemy w taki sposób, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania zarówno doświadczonych twórców, jak i tych, którzy wciąż kształtują swoja drogą twórczą i zawodową.

Więcej o Klasach na blogu.

O Artist in Bloom

Pracownia Artist in Bloom powstała z wielkiej miłości do twórczych umysłów i głębokiego przekonania, że kreatywność jest jednym z najważniejszych elementów życia – społecznego i jednostkowego. 

Artist in Bloom to fizyczne miejsce na warszawskiej Ochocie, podróżująca pop-up school i postawa wobec świata. Specjalizujemy się w indywidualnej pracy z artystami, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia w realizacji ważnych celów zawodowych i osobistych. Tworzymy innowacyjne działania edukacyjne, rozwijając kompetencje niezbędne na rynku kreatywnym dziś i jutra. Projektujemy procesy rozwojowe i badania dla podmiotów kultury. Więcej o AiB.


.