Klasy 08


Czy zarządzanie energią twórczą jest możliwe?

W starożytności wierzono, że kreatywność to wyjątkowy dar od bogów. Albo wręcz sami bogowie. Kiedy artysta przeżywał kryzys, przychodziło bóstwo, które magicznie rozwiązywało problem niemocy. Wyobrażenie weny jako kapryśnej energii przychodzącej z zewnątrz jeszcze przez wiele wieków utrwalały teksty kultury - literatura czy malarstwo.

Na szczęście, pojawiła się psychologia i rezonans magnetyczny. Struktura procesu twórczego przestała być wielką tajemnicą.

Zapraszamy na 8-my odcinek Klas - projektu edukacyjnego dla twórców i profesjonalistów sektora kultury. Podczas kompaktowych zajęć w sieci zrobimy dynamiczną przebieżkę przez historię badań nad kreatywnością, które zmienią Twoje podejście do Twojej codziennej pracy twórczej.

Lista obecności

Proces twórczy. Plan zajęć

Czy wiesz, że historia badań nad strukturą procesu twórczego ma już ponad 100 lat? Przyrost wiedzy na temat kreatywności miał różne przyczyny. Czasem była to polityczna hucpa - USA, chcąc zyskać przewagę nad ZSRR w czasie zimnej wojny, znalazło niezagospodarowane osiągnięciami poletko - badania nad psychologią twórczości. A czasem skok technologiczny - dzięki takim wynalazkom jak rezonans magnetyczny w końcu mogliśmy odkryć, co się dzieje w naszym mózgu, kiedy przeżywamy moment olśnienia. Które z odkryć i teorii jest wciąż aktualnych i może mieć praktyczne przełożenie na pracę artystów, twórców i profesjonalistów z sektora kultury? 


Na Klasach 08 znajdziesz odpowiedzi na pytania:

1. Co wydarza się w Twoim ciele i umyśle, kiedy przeżywasz przypływ tzw. “weny”?
2. Jakich warunków potrzebujesz, aby częściej przeżywać moment “a-ha”?
3. Czy można kontrolować procesy wewnętrzne odpowiadające za kreatywność?
4. Co najczęściej bywa przyczyną kryzysu i jak go przełamać?
5. Jaki wpływ na proces twórczy mają emocje i myślenie?
6. Jak organizować swoją pracę, aby zachować świeży, innowacyjny mindset?
7. Jakie elementy stylu życia są kluczowe dla jakości procesu twórczego?
8. Kiedy technologia wspiera kreatywność, a kiedy blokuje?
9. Czego kontrolować się nie da? 

Spodziewajcie się fascynującej wiedzy, popartej przykładami i case study artystów. Części teoretyczne będziemy przeplatać krótkimi sesjami pytań i odpowiedzi.

Klasy. Fakultety dla twórców

Klasy to skierowany do twórców i profesjonalistów sektora kultury projekt edukacyjny pracowni Artist in Bloom, w ramach którego mierzymy się z największymi wyzwaniami współczesnej pracy twórczej, jak zarządzanie projektami, rozwijanie tożsamości artystycznej, czy strategii rozwoju na rynku kultury. 

Spotykamy się co miesiąc na fakultetach on-line, na których dzielimy się wiedzą i praktycznymi narzędziami, opowiadamy historie artystów, analizujemy ciekawe case studies i dyskutujemy z uczestnikami. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Na blogu przeczytasz, jak powstały Klasy. Możesz śledzić projekt na naszych social mediach albo zaglądać na bieżąco do Kalendarza. 

Lista obecności

Paczka z Klasy. Kto za tym stoi?

Magda Chołyst

Prowadząca zajęcia. Od ponad 10 lat wspiera artystów w przekładaniu odważnych pomysłów na konkretne projekty, cele i strategie działania.

Założycielka pracowni Artist in Bloom. Pracuje m.in. z muzykami, fotografami, projektantami. Certyfikowany coach Ericsson International. Edukatorka i projektantka procesów w innowacyjnym nurcie duńskiej szkoły Kaos Pilots. Wykładowczyni na kierunkach artystycznych i badaczka najważniejszych kompetencji w branżach kreatywnych. Ex-filmoznawczyni po poznańskim UAM i paryskiej Sorbonie. Wybrana przez międzynarodowe środowisko branży muzycznej do tegorocznej edycji programu Keychange, wspierającego „leaderki przyszłości”. W ramach działań Artist in Bloom współpracuje z indywidualnymi artystami, uczelniami oraz instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Dowiedz się więcej. 

Ania Ważna

Członkini zespołu Artist in Bloom zajmująca wiele mówiące stanowisko Important Person. W Klasach jest managerką projektu trzymającą w ryzach deadline’y i timeline’y. Jako tech-McGyver, wyciąga uczestników ze wszystkich technologicznych opresji i wspiera komfortowy udział w zajęciach on-line.

Joanna Hała

Kreatywna adminka rozwijającej się społeczności Klasowiczów. Klasy w Grupie to przestrzeń na Facebooku,  gdzie uczestnicy zajęć mogą kontynuować wymianę doświadczeń i korzystać z dodatkowych materiałów merytorycznych. Jeśli zajęciach w sieci Ci służą, wpadaj do Grupy, mamy tam jeszcze więcej dobra. 

Michał Dąbrowski

Autor identyfikacji wizualnej. Jako projektant i antropolog kultury, tworzy   słowno-obrazowe gry w ramach tematów podejmowanych na Klasach. Na co dzień współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz ważnymi inicjatywami z sektora kultury. Koniecznie zobacz prace Michała

O Artist in Bloom

Pracownia Artist in Bloom powstała z wielkiej miłości do twórczych umysłów i głębokiego przekonania, że kreatywność jest jednym z najważniejszych elementów życia – społecznego i jednostkowego. 

Artist in Bloom to fizyczne miejsce na warszawskiej Ochocie, podróżująca pop-up school i postawa wobec świata. Specjalizujemy się w indywidualnej pracy z artystami, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia w realizacji ważnych celów zawodowych i osobistych. Tworzymy innowacyjne działania edukacyjne, rozwijając kompetencje niezbędne na rynku kreatywnym dziś i jutra. Projektujemy procesy rozwojowe i badania dla podmiotów kultury. Więcej o AiB.


.