Klasy 09

“Artysta głodny, artysta płodny”?

Na kowadle publicznych dyskusji ukuto wiele haseł i powiedzeń określających nieszczęśliwe związki między artystą a pieniędzmi, które wpisały się w nasz język, świadomość i społeczne postrzeganie twórczych zawodów. Pandemia obnażyła nie tylko dziury w systemie ekonomicznym sektora kreatywnego, ale również luki kompetencyjne w samym środowisku.

Dlatego ósmym odcinkiem Klas - cyklu bezpłatnych zajęć w sieci dla twórców, artystów i kreatywnych profesjonalistów - bierzemy na warsztat pieniądze i stabilność finansową.

Mało tego, zrobimy to w bezpiecznej, twórczej i inspirującej przestrzeni. Wchodzisz w to?

Lista obecności

Model biznesowy. Plan zajęć

Podczas 2-godzinnego spotkania w sieci możesz się spodziewać naszego stałego menu: elementów twardej wiedzy, narzędzi i ćwiczeń do rozwoju nowych umiejętności, żywiołowej dyskusji z uczestnikami oraz użyźniających glebę wyobraźni przykładów z życia artystów i środowisk twórczych. Po zajęciach powędruje do Ciebie mail z nagraniem spotkania oraz specjalnie przygotowane ćwiczenie do samodzielnej pracy. Yay!

Model biznesowy... w kulturze?

Biznes i kultura, choć romansują ze sobą na co dzień, faktycznie mają kilka znamiennych różnic, które w dużej mierze dotyczą pieniądza. Rozwijając się zawodowo w przestrzeni kultury, samorealizacja czy estetyczne przeżycia bywają tak samo cenne jak wartość monetarna. W biznesie to, co nie przynosi zysku, ginie jako nieudany eksperyment, w kulturze niekoniecznie.

Jak, mimo tych różnic, wykorzystać największe osiągnięcia finansowych strategów, aby lepiej rozumieć przepływ pieniędzy w sektorze kreatywnym i zapanować nad własnym portfelem? Pomożemy Ci poszerzyć wiedzę i świadomość finansową oraz dostrzec nowe możliwości dla siebie i swojej praktyki twórczej.

Abecadło finansowego flow

Produkty i działania, strumienie przychodów, źródła finansowania, marketing, promocja, odbiorcy, kanały dystrybucji… Jest pewien zestaw pojęć, którymi potrzebujesz się sprawnie posługiwać, jeśli chcesz zapanować nad relacjami z pieniędzmi. Pomożemy Ci uporządkować wszystkie terminy i, porzucając biznesowy żargon, pokażemy, jak omawiane elementy wyglądają w twórczych dziedzinach zawodowych. Po zajęciach dostaniesz także zaprojektowane przez nas ćwiczenie, które pozwoli Ci rozwijać się dalej i szukać własnych rozwiązań adekwatnych do swojej specjalizacji, osobowości czy twórczej wrażliwości.

Iteracje, innowacje... czyli inteligencja finansowa.

W biznesie projektowanie nowoczesnych modeli biznesowych jest domeną wizjonerów, ludzi pragnących wyznaczać własne zasady gry i tych, którzy chcą podważać status quo (Osterwalder, Pigneur). Czy ta charakterystyka nie przypomina Ci opisu artystów? Kiedy poznamy podstawowe zasady cyrkulacji i zarządzania zasobami finansowymi w ekonomii kreatywnej, omówimy kilka ciekawych case studies, które pokażą Ci, że zabawa z tworzeniem własnych systemów finansowych może być równie wciągająca jak praca nad twórczym projektem i że tam też jest miejsce na inwencję, ciekawość i ekscytację.

Pieniążki, czyli przekonania pustego portfela

Wstydzisz się rozmawiać o pieniądzach? Kiedy przychodzi do wycenienia Twojej pracy, robi Ci się słabo? Uważasz, że nie masz drygu do negocjacji? Myślisz, że nie masz wpływu na regularność swoich przychodów? Nasza materialna prosperita w dużej mierze zależy od naszych przekonań o “pieniążkach” i ich miejscu w naszym życiu. Postaramy się na Klasach czule dotknąć miejsc nieprzyjemnych i niewygodnych, które determinują nasze myślenie o finansach i zarabianiu. Pomożemy Ci je dostrzec, sprawdzić, co stoi za Twoimi przekonaniami i co możesz z tym zrobić, aby nie blokować kurka od pieniędzy.

Klasy. Fakultety dla twórców

Klasy to skierowany do twórców i profesjonalistów sektora kultury projekt edukacyjny pracowni Artist in Bloom, w ramach którego mierzymy się z największymi wyzwaniami współczesnej pracy twórczej, jak zarządzanie projektami, rozwijanie tożsamości artystycznej, czy strategii rozwoju na rynku kultury. 

Spotykamy się co miesiąc na fakultetach on-line, na których dzielimy się wiedzą i praktycznymi narzędziami, opowiadamy historie artystów, analizujemy ciekawe case studies i dyskutujemy z uczestnikami. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Pomiędzy spotkaniami pogłębiamy  wiedzę i odkrycia kolektywnie w klasowej społeczności zebranej w Grupie na Facebooku. 

Na blogu przeczytasz, jak powstały Klasy. Możesz śledzić projekt na naszych social mediach albo zaglądać na bieżąco do Kalendarza. 

Lista obecności

Paczka z Klasy. Kto za tym stoi?

Magda Chołyst

Prowadząca zajęcia. Od ponad 10 lat wspiera artystów w przekładaniu odważnych pomysłów na konkretne projekty, cele i strategie działania.

Założycielka pracowni Artist in Bloom. Pracuje m.in. z muzykami, fotografami, projektantami. Certyfikowany coach Ericsson International. Edukatorka i projektantka procesów w innowacyjnym nurcie duńskiej szkoły Kaos Pilots. Wykładowczyni na kierunkach artystycznych i badaczka najważniejszych kompetencji w branżach kreatywnych. Ex-filmoznawczyni po poznańskim UAM i paryskiej Sorbonie. Wybrana przez międzynarodowe środowisko branży muzycznej do tegorocznej edycji programu Keychange, wspierającego „leaderki przyszłości”. W ramach działań Artist in Bloom współpracuje z indywidualnymi artystami, uczelniami oraz instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Dowiedz się więcej. 

Ania Ważna

Członkini zespołu Artist in Bloom zajmująca wiele mówiące stanowisko Important Person. W Klasach jest managerką projektu trzymającą w ryzach deadline’y i timeline’y. Jako tech-McGyver, wyciąga uczestników ze wszystkich technologicznych opresji i wspiera komfortowy udział w zajęciach on-line.

Joanna Hała

Kreatywna adminka rozwijającej się społeczności Klasowiczów. Klasy w Grupie to przestrzeń na Facebooku,  gdzie uczestnicy zajęć mogą kontynuować wymianę doświadczeń i korzystać z dodatkowych materiałów merytorycznych. Jeśli zajęciach w sieci Ci służą, wpadaj do Grupy, mamy tam jeszcze więcej dobra. 

Michał Dąbrowski

Autor identyfikacji wizualnej. Jako projektant i antropolog kultury, tworzy   słowno-obrazowe gry w ramach tematów podejmowanych na Klasach. Na co dzień współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz ważnymi inicjatywami z sektora kultury. Koniecznie zobacz prace Michała

O Artist in Bloom

Pracownia Artist in Bloom powstała z wielkiej miłości do twórczych umysłów i głębokiego przekonania, że kreatywność jest jednym z najważniejszych elementów życia – społecznego i jednostkowego. 

Artist in Bloom to fizyczne miejsce na warszawskiej Ochocie, podróżująca pop-up school i postawa wobec świata. Specjalizujemy się w indywidualnej pracy z artystami, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia w realizacji ważnych celów zawodowych i osobistych. Tworzymy innowacyjne działania edukacyjne, rozwijając kompetencje niezbędne na rynku kreatywnym dziś i jutra. Projektujemy procesy rozwojowe i badania dla podmiotów kultury. Więcej o AiB.


.