Klasy 06

Czy istnieje coś takiego jak work-life balance w świecie twórców? Czy można mówić o podziale na pracę i życie, jeśli kluczowy czynnik zawodowy - proces twórczy - nie zamyka się w godzinach 9:00 - 17:00, a najważniejsze wydarzenia branżowe często odbywają się w nocy albo w weekend?

Przez ostatnie lata, dzięki licznym badaniom, sporo się dowiedzieliśmy o ludzkim zdrowiu i równowadze. Jak tę świadomość wykorzystać w kontekście specyficznych warunków pracy artystów?

Zapraszamy na szósty odcinek Klas - projektu edukacyjnego pracowni Artist in Bloom, gdzie w ramach interaktywnych zajęć w sieci rozmawiamy o największych wyzwaniach współczesnych artystów, twórczyń, profesjonalistek i profesjonalistów sektora kreatywnego.

Tym razem bierzemy za rogi temat psychofizycznego (dys)balansu, który w ostatnich latach, jako problem domagający się otwartej dyskusji i systemowych rozwiązań, stał się leitmotivem wielu konferencji w kulturze. Możesz liczyć na klasyczny zestaw od Artist in Bloom: środowiskowy kontekst, naukowa wiedza, praktyczne strategie i inspirujące case studies.


Zajęcia w sieci Art-life balance odbędą się 31 sierpnia o godz. 18:00.
Klasy są bezpłatne. Obowiązują zapisy. 

Lista obecności

Art-life balance. Plan zajęć

1. Rozpoznanie. Twórcze przygody ciała i umysłu.

Zaczniemy od zarysowania kontekstu. Jak się ma dzisiaj perspektywa work-life balance i czy w ogóle  jest aktualna? Jakie czynniki środowiskowe i cechy sektora kreatywnego należy mieć w pamięci, aby myśleć o równowadze realistycznie? Przywołamy także wiele projektów artystycznych i badawczych, które wniosły sporo danych i ważnych perspektyw do dyskusji o zdrowiu artystów . W tej części spotkania poukładamy najważniejsze fakty i zbudujemy fundament do dalszej pracy. 

2. Filary zdrowia i równowagi. Medycyna współczesna. 

Czy wiedzieliście, że za nasze życie odpowiadają tylko w 30% geny, a w aż 70% styl życia i codzienne wybory? Dziś naukowcy nie mają też wątpliwości, że dbanie o zdrowie to nie tylko zabiegi wokół ciała, ale także odpowiednia higiena myśli. Przybliżymy Wam aktualne rozumienie ludzkiego zdrowia i równowagi i zastanowimy się, w jaki sposób można tę wiedzę zaaplikować do specyficznego stylu życia i pracy w branżach kreatywnych. 

3. Mózg. Superhero czy wariat. 

Wiele procesów wpływających na nasze samopoczucie odbywa się bez naszego udziału, na poziomie nieświadomych neurobiologicznych procesów. Reakcje na przepływ informacji, postrzeganie nowych możliwości czy emocjonalny krajobraz wewnętrzny bardzo często zdeterminowane są przez naszą ewolucyjną historię. Przez ostatnie 100 lat świat zmienił się nie do poznania, ludzki mózg natomiast nie za bardzo. Opowiemy, prosto i po ludzku, o kilku kluczowych neurologicznych mechanizmach, które mają wpływ na ciebie i twoje zdrowie. Warto je poznać i świadomie je wykorzystywać. 

4. Streeeessssss. Zakała naszych czasów. 

Z ewolucyjnego punktu widzenia stres jest starym jak świat, biologicznie uzasadnionym mechanizmem, który zapewnia ludziom przetrwanie poprzez odruchowy atak lub ucieczkę. Ta mobilizacja organizmu (reakcja stresowa) sama w sobie nie jest szkodliwa. Jak mówił Selye, pionier badań na temat stresu, to “korzeń życia”. Zmiany cywilizacyjne sprawiły, że prastary mechanizm stał się zagrożeniem. Stresowa reakcja odpala się na widok skrzynki mailowej, odgłos miasta, myśl o deadlinie czy wystąpieniu publicznym. Jak sobie z tym radzić? 

5. Strategie art-life balance.

Czynniki środowiskowe, specyfika branż kreatywnych oraz uwarunkowania organizmu to niezłe kombo. Przygotowaliśmy dla Was 10 mikrostrategii, które nie tylko regenerują ciało, koją umysł, odżywiają i wzmacniają, ale również są na tyle niezobowiązujące, że można z nich skorzystać w trasie koncertowej czy podczas dwunastogodzinnego setu pracy projektowej.

Klasy. Format zajęć

Zajęcia w sieci mają prostą formułę warsztatu on-line.

Każde zajęcia w sieci to:
- dynamiczny wykład
- wizualna prezentacja - wiedza, narzędzia, case study
- materiały z ćwiczeniami do ściągnięcia w PDF
- Q&A + dyskusja z uczestnikami (interakcja odbywa się poprzez czat)
- nagranie udostępnione do oglądania przez tydzień

Więcej o Klasach na blogu Artist in Bloom.

Lista obecności

Paczka z Klasy. Kto za tym stoi?

Magda Chołyst

Prowadząca zajęcia. Od ponad 10 lat wspiera artystów w przekładaniu odważnych pomysłów na konkretne projekty, cele i strategie działania.

Założycielka pracowni Artist in Bloom. Pracuje m.in. z muzykami, fotografami, projektantami. Certyfikowany coach Ericsson International. Edukatorka i projektantka procesów w innowacyjnym nurcie duńskiej szkoły Kaos Pilots. Wykładowczyni na kierunkach artystycznych i badaczka najważniejszych kompetencji w branżach kreatywnych. Ex-filmoznawczyni po poznańskim UAM i paryskiej Sorbonie. Wybrana przez międzynarodowe środowisko branży muzycznej do tegorocznej edycji programu Keychange, wspierającego „leaderki przyszłości”. W ramach działań Artist in Bloom współpracuje z indywidualnymi artystami, uczelniami oraz instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Dowiedz się więcej. 

Ania Ważna

Członkini zespołu Artist in Bloom zajmująca wiele mówiące stanowisko Important Person. W Klasach jest managerką projektu trzymającą w ryzach deadline’y i timeline’y. Jako tech-McGyver, wyciąga uczestników ze wszystkich technologicznych opresji i wspiera komfortowy udział w zajęciach on-line.

Joanna Hała

Kreatywna adminka rozwijającej się społeczności Klasowiczów. Klasy w Grupie to przestrzeń na Facebooku,  gdzie uczestnicy zajęć mogą kontynuować wymianę doświadczeń i korzystać z dodatkowych materiałów merytorycznych. Jeśli zajęciach w sieci Ci służą, wpadaj do Grupy, mamy tam jeszcze więcej dobra. 

Michał Dąbrowski

Autor identyfikacji wizualnej. Jako projektant i antropolog kultury, tworzy   słowno-obrazowe gry w ramach tematów podejmowanych na Klasach. Na co dzień współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz ważnymi inicjatywami z sektora kultury. Koniecznie zobacz prace Michała

O Artist in Bloom

Pracownia Artist in Bloom powstała z wielkiej miłości do twórczych umysłów i głębokiego przekonania, że kreatywność jest jednym z najważniejszych elementów życia – społecznego i jednostkowego. 

Artist in Bloom to fizyczne miejsce na warszawskiej Ochocie, podróżująca pop-up school i postawa wobec świata. Specjalizujemy się w indywidualnej pracy z artystami, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia w realizacji ważnych celów zawodowych i osobistych. Tworzymy innowacyjne działania edukacyjne, rozwijając kompetencje niezbędne na rynku kreatywnym dziś i jutra. Projektujemy procesy rozwojowe i badania dla podmiotów kultury. Więcej o AiB.


.